We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
mophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
SKU
409907457
£11.59
£9.66
In stock
USB-C PD Wall Adapter (EU)
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 409907457 |
| EAN | 0840056137950 |
| Manufacturer | Mophie |
| Availability | Y |
Accelerated charging for USB-C devices in Europe. The Mophie 20W USB-C Wall Adapter is compatible with Mophie products with a USB-C connector, smartphones, wearables, tablets and other USB devices. It has a solid construction built using quality materials to ensure maximum performance and connectivity and is capable of 18W fast charge to QC compatible d
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet, Wearables |
| Power source type | AC |
| Wireless charging | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum power | 20 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet, Wearables |
| Power source type | AC |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 39 mm |
| Depth | 78.7 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
mophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
£11.59
£9.66
|
Hot Product
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£16.70
£13.92
|
Popular
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£13.79
£11.49
|
Microconnect PETRAVEL44 mobile device...
£15.61
£13.01
|
Samsung EP-DN975 Black
£17.09
£14.24
|
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£12.61
£10.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
409907457
|
USB2PACBK
|
PETRAVEL43
|
PETRAVEL44
|
EP-DN975BBEGWW
|
CCB001BTBK
|
| Manufacturer |
Mophie
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Samsung
|
Belkin
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
Auto
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account