Neomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - tiltable
SKU
PLASMA-W200BLACK
In stock
More Information
Maximum weight capacity 100 kg
Maximum screen size 85 "
Product colour Black
Mounting type Wall
SKU PLASMA-W200BLACK
EAN 8717371446826
Manufacturer Neomounts
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The Neomounts wall mount, model PLASMA-W200BLACK is a tiltable wall mount for flat screens up to 85" (216 cm). This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Depth of this mount is 8,3 centimetres.
Neomounts PLASMA-W200BLACK is suitable for screens up to 85" (216 cm). The weight capacity of this product is 100 kg each screen. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 865x480mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in the living room, bedroom or home cinema.
All installation material is included with the product.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)100 kg
Mounting typeWall
Minimum screen size94 cm (37")
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount865 x 480 mm
Maximum screen size2.16 m (85")
Maximum weight capacity100 kg
Ergonomics
Tilt angle range0 - 30°
Distance to the wall (max)8.3 cm
Tilt adjustmentYes
Technical details
Number of displays supported1
Product colourBlack
Country of originChina
Package net weight6.25 kg
Master (outer) case net weight12.5 kg
LockablePadlock not included
Design
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Width904 mm
Depth83 mm
Height500 mm
Weight5.39 kg
Packaging data
Package width235 mm
Package depth85 mm
Package height930 mm
Package weight6.3 kg
Logistics data
Master (outer) case width960 mm
Master (outer) case length185 mm
Master (outer) case height250 mm
Master (outer) case gross weight13.5 kg
Products per master (outer) case2 pc(s)
Products per pallet (EU)48 pc(s)
Harmonized System (HS) code7326909890
Other features
Country of originChina
You may also be interested in
Compare Products
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm (24") Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Black Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80") Black
Hot Product
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75") Black