We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s
SKU
AXM762-10000S
£715.02
£595.85
In stock
PROSAFE 10GBASE-LR SFP+ LC GBIC
Category: Network Transceiver Modules
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
|---|---|
| SKU | AXM762-10000S |
| EAN | 0606449064124 |
| Manufacturer | Netgear |
| Availability | Y |
- Adds 10 Gigabit Ethernet "long-reach" LC fiber connectivity to the standard SFP+ interfaces
- Fits into the two built-in 10 GE SFP+ interfaces of GSM72xxPS / GSM73xxS
- Fits into the 10 GE SFP+ interface of SFP+ Adapter module AX743
- Fits into the two built-in 10 GE SFP+ interfaces of GSM72xxPS / GSM73xxS
- Fits into the 10 GE SFP+ interface of SFP+ Adapter module AX743
| Network | |
|---|---|
| Cabling technology | 10Gbase-LR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Cabling technology | 10Gbase-LR |
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Cabling technology | 10Gbase-LR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 19.2 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
NETGEAR 10 Gigabit LR SFP+ Module netw...
£715.02
£595.85
|
Recommended
Cisco 1000BASE-LX/LH network transceiv...
£765.64
£638.03
|
New
Cisco Meraki MA-SFP-10GB-SR network tr...
£695.71
£579.76
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-LR S-Class SFP Module fo...
£806.33
£671.94
|
Cisco QSFP-100G-SR4-S= network transce...
£683.87
£569.89
|
Hot Product
Cisco QSFP-40/100-SRBD= network transc...
£712.31
£593.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AXM762-10000S
|
GLC-LX-SM-RGD=
|
MA-SFP-10GB-SR
|
SFP-10G-LR-S=
|
QSFP-100G-SR4-S=
|
QSFP-40/100-SRBD=
|
| Manufacturer |
Netgear
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
QSFP
|
QSFP+
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account