We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
NETGEAR 10 Gigabit SR SFP+ Module network transceiver module 10000 Mbit/s
SKU
AXM761-10000S
£206.58
£172.15
In stock
PROSAFE 10GBASE-SR SFP+ LC GBIC
Category: Network Transceiver Modules
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
|---|---|
| SKU | AXM761-10000S |
| EAN | 0606449064131 |
| Manufacturer | Netgear |
| Availability | Y |
- Adds 10 Gigabit Ethernet "short-reach" LC fiber connectivity to the standard SFP+ interfaces
- Fits into the two built-in 10 GE SFP+ interfaces of GSM72xxPS / GSM73xxS
- Fits into the 10 GE SFP+ interface of SFP+ Adapter module AX743
- Fits into the two built-in 10 GE SFP+ interfaces of GSM72xxPS / GSM73xxS
- Fits into the 10 GE SFP+ interface of SFP+ Adapter module AX743
| Network | |
|---|---|
| Cabling technology | 10Gbase-SR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Cabling technology | 10Gbase-SR |
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Cabling technology | 10Gbase-SR |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 17.1 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
NETGEAR 10 Gigabit SR SFP+ Module netw...
£206.58
£172.15
|
Popular
NETGEAR Fibre Gigabit 1000Base-LX (LC)...
£266.89
£222.41
|
New
Cisco MA-SFP-1GB-TX network transceive...
£281.05
£234.21
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-SR S-Class SFP Module fo...
£288.77
£240.64
|
Recommended
StarTech.com Cisco GLC-LH-SMD Compatib...
£260.44
£217.03
|
StarTech.com Cisco GLC-T Compatible SF...
£264.85
£220.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AXM761-10000S
|
AGM732F
|
MA-SFP-1GB-TX
|
SFP-10G-SR-S=
|
GLCLHSMD10ST
|
GLCT10PKST
|
| Manufacturer |
Netgear
|
Netgear
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
N/A
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
N/A
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account