We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A57 5G, transparent
SKU
77-000756
£12.92
£10.77
In stock
Glass Series for Samsung Galaxy A57 5G, transparent
- Drop defense for shatter resistance
- Scratch protection
- Fingerprint resistant
- Flawless touch response
- Quick & easy install kit
- Extra layer of durability
- 9H surface hardness
- Maintains screen clarity
- Hassle-free customer service
Category: Mobile Phone Screen Protectors
| SKU | 77-000756 |
|---|---|
| EAN | 0840434767960 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Gear up your phone touchscreen for the long haul. OtterBox glass screen protector installs easily and helps protect your display against drops, breaks and scratches. The glass resists smudges and fingerprints while it maintains the vivid clarity of your display. You can rely on OtterBox Glass to guard your screen against scrapes and tumbles.
| Technical details | |
|---|---|
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A57 5G |
| Product colour | Transparent |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Hardness | 9H |
| Protection features | Scratch resistant, Drop proof, Shatterproof |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A57 5G |
| Product colour | Transparent |
| Screen size HxW | 158 x 73.3 mm |
| Performance | |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.3 mm |
| Weight | 18.6 g |
| Package width | 191 mm |
| Package height | 108.5 mm |
| Package depth | 13 mm |
| Screen size HxW | 158 x 73.3 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Thickness | 0.3 mm |
| Weight | 18.6 g |
| Package width | 191 mm |
| Package height | 108.5 mm |
| Package depth | 13 mm |
| Screen size HxW | 158 x 73.3 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
OtterBox Glass Series for Samsung Gala...
£12.92
£10.77
|
Popular
eSTUFF ES501510 mobile phone screen/ba...
£12.60
£10.50
|
eSTUFF Apple iPhone XR Full Cover Scre...
£12.60
£10.50
|
Bestseller
eSTUFF Apple iPhone XR Clear Screen Pr...
£10.58
£8.82
|
eSTUFF ES504029 mobile phone screen/ba...
£12.85
£10.71
|
Recommended
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£11.93
£9.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-000756
|
ES501510
|
ES501133
|
ES501130
|
ES504029
|
77-62482
|
| Manufacturer |
OtterBox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
OtterBox
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Apple (brand)
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account