We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Power Technologies 40 Cellphone Secure Non-Powered Storage Cabinet
SKU
CAB-CVC-N40K
£318.24
£265.20
In stock
40 Cellphone Secure Non-Powered Storage Cabinet
- Desk or Wall Mountable
- 10&12 Gauge Full Metal Construction
- Key'd Lock, Standard w/Two Keys
- Numbered Phone Bays for Easy Recognition
- Compact Design to Fit any Classroom
- Fits up to 40 devices
- Ships Fully Assembled
- Lifetime Frame Warranty
| SKU | CAB-CVC-N40K |
|---|---|
| EAN | 8944513586496 |
| Manufacturer | Power Technologies |
| Availability | Y |
Our durable, lockable cabinet provides a safe and secure place for
students to store their cell phones during class time. With ample
storage for up to 40 devices, it’s easy to enforce your school’s
phone policies and foster a focused learning environment.
students to store their cell phones during class time. With ample
storage for up to 40 devices, it’s easy to enforce your school’s
phone policies and foster a focused learning environment.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | No |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Desk |
| Number of devices supported | 40 |
| Number of shelves | 40 shelves |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Metal |
| Castor wheels | No |
| Built-in brake | No |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Locking | Yes |
| Vendor code | CAB-CVC-N40K |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | No |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Desk |
| Number of shelves | 40 shelves |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Metal |
| Castor wheels | No |
| Built-in brake | No |
| Lockable wheels | No |
| Cord storage | No |
| Adapter storage | No |
| Removable panel(s) | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Cable management | No |
| Door hinge | Left |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Number of devices supported | 40 |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Locking | Yes |
| AC outlet types | Type F |
| Stackable | Yes |
| Assembly required | No |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type F |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Manual | No |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Padlock included | No |
| Keys included | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Customs product code (TARIC) | 9403200081 |
| Vendor code | CAB-CVC-N40K |
You may also be interested in
| Product |
Power Technologies 40 Cellphone Secure...
£318.24
£265.20
|
Manhattan Laptop Charging Cabinet Desk...
£264.28
£220.23
|
|---|---|---|
| SKU |
CAB-CVC-N40K
|
181211
|
| Manufacturer |
Power Technologies
|
Manhattan
|
| Type |
Portable device management cart
|
Portable device management cabinet
|
| Number of devices supported |
25 to 50
|
5 to 10
|


Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account