We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rackmount.IT Rack Mount Kit for FortiGate 40F
SKU
RM-FR-T14
£133.50
£111.25
In stock
1U, 44 x 482 x 217mm, 6 x RJ-45, f/ FortiGate 40F, FortiADC 60F
Category: Rack Accessories
| SKU | RM-FR-T14 |
|---|---|
| EAN | 8718868918734 |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
The RM-FR-T14 gives you the ability to mount your Fortinet desktop firewall in a 19" rack. The rack is tailored specifically for the listed models to guarantee a perfect fit. In addition, the connections are brought to the front for easy access. The power supply is fixed to prevent an accidental loss of power.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Fortinet device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables to the keystones and fix the power supply to the rack.
Assembly will take about 5 minutes. Simply slide your Fortinet device in the kit, place the retainers, connect the supplied cables to the keystones and fix the power supply to the rack.
| Features | |
|---|---|
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cable length | 0.5 m |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | FortiGate 40F, FortiADC 60F |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 530 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Width | 482 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 217 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 530 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Number of cables | 6 |
| Couplers included | Yes |
| Coupler type | RJ-45 |
| Number of couplers | 6 |
| Technical details | |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | FortiGate 40F, FortiADC 60F |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Rackmount.IT Rack Mount Kit for FortiG...
£133.50
£111.25
|
APC NetShelter Cable Management, Alumi...
£147.73
£123.11
|
Hot Product
StarTech.com 4U Black Steel Storage Dr...
£106.33
£88.61
|
Recommended
APC Fixed Shelf - 250lbs/114kg, Black
£150.65
£125.54
|
StarTech.com 2U Vented Sliding Server...
£169.61
£141.34
|
Bestseller
Rackmount.IT Rack Mount Kit for FortiG...
£127.20
£106.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RM-FR-T14
|
AR8129
|
4UDRAWER
|
AR8122BLK
|
UNISLDSHF19M
|
RM-FR-T10
|
| Manufacturer |
Rackmount.IT
|
APC
|
StarTech.com
|
APC
|
StarTech.com
|
Rackmount.IT
|
| Type |
Mounting bracket
|
Cable management panel
|
Rack shelf
|
Adjustable shelf
|
Adjustable shelf
|
Mounting bracket
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account