We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rackmount.IT RM-CI-T23 rack accessory Mounting bracket
SKU
RM-CI-T23
£124.02
£103.35
In stock
Meraki GX50 MX67 series, Cisco Metalic Blue, 1U
Category: Rack Accessories
| SKU | RM-CI-T23 |
|---|---|
| EAN | 8720297441738 |
| Manufacturer | Rackmount.IT |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Introducing the RM-CI-T23, your ultimate solution for seamlessly integrating your appliance into a 19" rack. This rack is custom-designed to perfectly accommodate the listed models, ensuring a snug and secure fit every time. With convenient front-facing connections, accessing your setup has never been easier.
Worried about accidental power loss? Fear not! The power supply is securely fixed to the rack, providing peace of mind and uninterrupted functionality. Assembling your setup is a breeze, taking less than 3 minutes from start to finish. Simply slide your device into the kit, secure it with the retainers, connect the included cables to the keystones, and fix the power supply to the rack – it's that simple!Experience seamless integration and effortless assembly with the RM-CI-T23 – your go-to solution for professional rack mounting.
Worried about accidental power loss? Fear not! The power supply is securely fixed to the rack, providing peace of mind and uninterrupted functionality. Assembling your setup is a breeze, taking less than 3 minutes from start to finish. Simply slide your device into the kit, secure it with the retainers, connect the included cables to the keystones, and fix the power supply to the rack – it's that simple!Experience seamless integration and effortless assembly with the RM-CI-T23 – your go-to solution for professional rack mounting.
| Features | |
|---|---|
| Certification | RoHS |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | MX67 MX67C MX67W GX50 |
| Product colour | Blue |
| Country of origin | Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Weight | 924 g |
| Height | 44 mm |
| Depth | 216 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Type | Mounting bracket |
| Rack capacity | 1U |
| Compatibility | MX67 MX67C MX67W GX50 |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
You may also be interested in
| Product |
Rackmount.IT RM-CI-T23 rack accessory...
£124.02
£103.35
|
APC NetShelter Cable Management, Alumi...
£151.02
£125.85
|
Recommended
StarTech.com 4U Black Steel Storage Dr...
£106.00
£88.33
|
Hot Product
APC Fixed Shelf - 250lbs/114kg, Black
£154.21
£128.51
|
Bestseller
StarTech.com 1U Adjustable Vented Serv...
£102.04
£85.03
|
Popular
StarTech.com 2U Vented Sliding Server...
£174.46
£145.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RM-CI-T23
|
AR8129
|
4UDRAWER
|
AR8122BLK
|
ADJSHELF
|
UNISLDSHF19M
|
| Manufacturer |
Rackmount.IT
|
APC
|
StarTech.com
|
APC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Type |
Mounting bracket
|
Cable management panel
|
Rack shelf
|
Adjustable shelf
|
Adjustable shelf
|
Adjustable shelf
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account