We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Reolink 8 PORT POE SWITCH 120W Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U Black
SKU
RLA-PS1
£71.27
£59.39
In stock
LA-PS1 10-Port PoE Switch with 120W PoE Power Budget
- 8 PoE+ Ports
- 2 Gigabit Ethernet Uplink
- 30W Per PoE Port
- Power Management
Category: Network Switches
| SKU | RLA-PS1 |
|---|---|
| EAN | 6975253986293 |
| Manufacturer | Reolink |
| Availability | Y |
Power over Ethernet
Reolink RLA-PS1 provides a reliable PoE solution featuring 8 PoE+ ports (10/100Mbps) and 2 Gigabit Ethernet uplink ports (10/100/1000Mbps). Compliant with IEEE802.3af/at standard, it can deliver up to 30W for each PoE port and has a total power budget of 120W for at most 8 PoE devices.
Power Management
This PoE switch features a power management mechanism, so when the total allocated power exceeds the power budget (120W), the PoE ports will be powered off one by one starting from Port 8 until the total power is below the threshold that the PoE switch is capable of supplying.
Auto Detection of Adaptive Devices
Reolink RLA-PS1 will automatically detect whether the device connected to its ports is a PoE device and whether it needs to be powered. To avoid damage, it will not supply power to non-PoE devices.
4KV Surge Protection
Applying professional lightning protection, this PoE switch will effectively prevent the power of lightning strikes from damaging connected devices and ensure their long-term service.
Plug & Play
Reolink RLA-PS1 works perfectly with your PoE cameras and transfers both data and electric power, with only one Ethernet cable required. Easy to set up, even for beginners. Designed to meet your diverse needs, it can be directly connected to your NVR for higher reliability and security, or it can be connected to the same LAN as your product to support more features of your cameras.
Reolink RLA-PS1 provides a reliable PoE solution featuring 8 PoE+ ports (10/100Mbps) and 2 Gigabit Ethernet uplink ports (10/100/1000Mbps). Compliant with IEEE802.3af/at standard, it can deliver up to 30W for each PoE port and has a total power budget of 120W for at most 8 PoE devices.
Power Management
This PoE switch features a power management mechanism, so when the total allocated power exceeds the power budget (120W), the PoE ports will be powered off one by one starting from Port 8 until the total power is below the threshold that the PoE switch is capable of supplying.
Auto Detection of Adaptive Devices
Reolink RLA-PS1 will automatically detect whether the device connected to its ports is a PoE device and whether it needs to be powered. To avoid damage, it will not supply power to non-PoE devices.
4KV Surge Protection
Applying professional lightning protection, this PoE switch will effectively prevent the power of lightning strikes from damaging connected devices and ensure their long-term service.
Plug & Play
Reolink RLA-PS1 works perfectly with your PoE cameras and transfers both data and electric power, with only one Ethernet cable required. Easy to set up, even for beginners. Designed to meet your diverse needs, it can be directly connected to your NVR for higher reliability and security, or it can be connected to the same LAN as your product to support more features of your cameras.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | No |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Input voltage | 52 V |
| Input current | 2.3 A |
| Power source | AC/PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 189.6 mm |
| Depth | 106.6 mm |
| Height | 25.6 mm |
| Weight | 457.9 g |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Other features | |
| Input voltage | 52 V |
You may also be interested in
| Product |
Reolink 8 PORT POE SWITCH 120W Unmanag...
£71.27
£59.39
|
Popular
NETGEAR ProSafe 16 Port Gigabit Deskto...
£73.20
£61.00
|
Hot Product
TP-Link TL-SG1024 network switch Unman...
£85.63
£71.36
|
Recommended
D-Link 8-Port Gigabit PoE Unmanaged De...
£83.10
£69.25
|
New
D-Link DES-1005P Unmanaged L2 Fast Eth...
£61.85
£51.54
|
Bestseller
TP-Link TL-SG1016D network switch Unma...
£59.63
£49.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RLA-PS1
|
GS116UK
|
TL-SG1024
|
DGS-1008P/E
|
DES-1005P/E
|
TL-SG1016D
|
| Manufacturer |
Reolink
|
Netgear
|
TP-LINK
|
D-Link
|
D-Link
|
TP-LINK
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
| Rack mounting |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Switch type |
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Fast Ethernet (10/100)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
| Stackable |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
9 to 10
|
15 to 16
|
22 to 24
|
7 to 8
|
4 to 5
|
15 to 16
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account