We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU13809
£16.08
£13.40
In stock
iPhone 11 Pro Battery Pack, 3046mAh
Category: Mobile Phone Spare Parts
| SKU | RBSKU13809 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | Y |
Product Description
This iPhone 11 Pro battery has been a favourite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 11 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 11 Pro battery has been a favourite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 11 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3046 mAh |
| Battery voltage | 3.83 V |
| Battery capacity | 11.91 Wh |
| Removable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 47 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 Pro |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3046 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone sp...
£16.08
£13.40
|
Recommended
2-Power MBI0169AW mobile phone spare p...
£23.18
£19.32
|
2-Power MBI0168AW mobile phone spare p...
£23.18
£19.32
|
Hot Product
CoreParts MBMOBILE1048 mobile phone sp...
£13.36
£11.13
|
Popular
CoreParts MBXNOK-BA0046 mobile phone s...
£13.36
£11.13
|
CoreParts MBXMISC0055 mobile phone spa...
£15.04
£12.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU13809
|
MBI0169AW
|
MBI0168AW
|
MBMOBILE1048
|
MBXNOK-BA0046
|
MBXMISC0055
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
2-Power
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Nokia
|
Doro
|
| Product type |
Battery
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account