We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ReplaceBase RBSKU8117 mobile phone spare part Battery Black
SKU
RBSKU8117
£9.19
£7.66
In stock
iPhone 7 Battery Pack, 2220mAh
Category: Mobile Phone Spare Parts
| SKU | RBSKU8117 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | Y |
Product Description
Our Replacebase iPhone 7 high capacity battery are made by a leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required and fully compatible with Apples built in Battery Health software. Regular iPhone 7 batteries are rated at 1960mAh, ours are rated at 2160mAh giving you a performance boost of 10%! Includes bonding adhesive kit (for the battery and LCD reassembly)
Our Replacebase iPhone 7 high capacity battery are made by a leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required and fully compatible with Apples built in Battery Health software. Regular iPhone 7 batteries are rated at 1960mAh, ours are rated at 2160mAh giving you a performance boost of 10%! Includes bonding adhesive kit (for the battery and LCD reassembly)
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2220 mAh |
| Battery voltage | 3.82 V |
| Battery capacity | 8.25 Wh |
| Removable | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7 |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2220 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU8117 mobile phone spa...
£9.19
£7.66
|
2-Power MBI0187B mobile phone spare pa...
£8.23
£6.86
|
Hot Product
CoreParts MBMOBILE1048 mobile phone sp...
£13.36
£11.13
|
CoreParts MBMOBILE1041 mobile phone sp...
£11.68
£9.73
|
Popular
CoreParts MBXNOK-BA0046 mobile phone s...
£13.36
£11.13
|
Recommended
CoreParts MBXMISC0015 mobile phone spa...
£10.00
£8.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU8117
|
MBI0187B
|
MBMOBILE1048
|
MBMOBILE1041
|
MBXNOK-BA0046
|
MBXMISC0015
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Nokia
|
Doro
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account