We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Riello Sentinel Pro2 2200 uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2.2 kVA 2200 W 8 AC outlet(s)
SKU
SP2 2200
£624.23
£520.19
In stock
Riello Sentinel Pro2 2200, Double-conversion (Online), 2.2 kVA, 2200 W, Sine, 220 V, 240 V
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| SKU | SP2 2200 |
|---|---|
| EAN | 8023251010071 |
| Manufacturer | Riello |
| Availability | Y |
Riello Sentinel Pro2 2200. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 2200 W. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery recharge time: 4 h. Form factor: Tower, Product colour: Black, Display type: LCD. Compliance certificates: RoHS, Certification: EMC 2014/30/EU; EMC IEC EN 62040-2
| Power | |
|---|---|
| Input power factor | 1 |
| Output power | 2200 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Efficiency (ECO mode) | 98% |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Power protection features | Over current, Short circuit, Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 40 dB |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Input power factor | 1 |
| Output power | 2200 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Power protection features | Over current, Short circuit, Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 40 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Efficiency (ECO mode) | 98% |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4 h |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | EMC 2014/30/EU; EMC IEC EN 62040-2 |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | EMC 2014/30/EU; EMC IEC EN 62040-2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Input power cable, USB cable |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 470 mm |
| Weight | 23.3 kg |
| Width | 190 mm |
| Package weight | 25.9 kg |
| Height | 333 mm |
| Depth | 446 mm |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Input power cable, USB cable |
| Manual | Yes |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 470 mm |
| Package weight | 25.9 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Riello Sentinel Pro2 2200 uninterrupti...
£624.23
£520.19
|
Popular
APC Smart-UPS X SMX1000I - 1000VA, 8x...
£845.34
£704.45
|
Recommended
APC Smart-UPS X SMX750I - 750VA, 8x C1...
£635.48
£529.57
|
Eaton ATS16N uninterruptible power sup...
£871.54
£726.28
|
APC Smart-UPS SMT750RMI2UNC - 4x C13,...
£867.82
£723.18
|
Hot Product
APC Smart-UPS SMT1000IC – 8x C13, USB,...
£566.93
£472.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SP2 2200
|
SMX1000I
|
SMX750I
|
EATS16N
|
SMT750RMI2UNC
|
SMT1000IC
|
| Manufacturer |
Riello
|
APC
|
APC
|
Eaton
|
APC
|
APC
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Output power |
2000W to 3000W
|
500W to 1000W
|
N/A
|
N/A
|
300W to 500W
|
500W to 1000W
|
| Form factor |
Tower
|
Rackmount/Tower
|
N/A
|
Rackmount
|
Rackmount
|
Mini tower
|
| Output power capacity |
N/A
|
600VA to 1200VA
|
N/A
|
N/A
|
600VA to 1200VA
|
600VA to 1200VA
|
| UPS topology |
Double-conversion (Online)
|
Line-interactive
|
N/A
|
N/A
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account