We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung EF-QS931CTEGWW mobile phone case 15.8 cm (6.2") Cover Transparent
SKU
EF-QS931CTEGWW
£18.67
£15.56
In stock
Clear Case for Galaxy S25
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.2 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| SKU | EF-QS931CTEGWW |
| EAN | 8806095879437 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
Simplicity at it's finest
Let the beauty of your phone shine through the durable yet deceivingly transparent Clear Case.
Clear through and through
The Clear Case maintains your phone's appearance and achieves the ideal design, too.
Let the beauty of your phone shine through the durable yet deceivingly transparent Clear Case.
Clear through and through
The Clear Case maintains your phone's appearance and achieves the ideal design, too.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 |
| Maximum screen size | 15.8 cm (6.2") |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Recycled materials used for making | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Closure type | Not applicable |
| Total amount of recycled materials used for making | 41% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Samsung EF-QS931CTEGWW mobile phone ca...
£18.67
£15.56
|
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
£18.98
£15.82
|
OtterBox Symmetry Series for Apple iPh...
£18.98
£15.82
|
Hot Product
Mobilis 031003 mobile phone case Black
£16.60
£13.83
|
Bestseller
Mobilis 031002 mobile phone case Black
£22.70
£18.92
|
Recommended
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
£19.00
£15.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EF-QS931CTEGWW
|
77-53957
|
77-53947
|
031003
|
031002
|
77-62820
|
| Manufacturer |
Samsung
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
| Product colour |
Transparent
|
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
Rubber
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
N/A
|
N/A
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account