We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung EJ-PT870 stylus pen 8 g Black
| SKU | EJ-PT870BBEGEU |
|---|---|
| EAN | 8806090639524 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |

The biggest leap in S Pen
Completely made over for a comfortable, solid grip, S Pen also has ultra low latency so there's little lag between what you think and do. It's S Pen's biggest leap in responsiveness, giving you a true writing experience. Then when you're done, magnetically attach it to the back of your Tab.

Control your tablet remotely
S Pen lets you snap photos, turn up the volume or change slides in a presentation, all without touching your tablet. Take control with the pre-set actions or customise the gestures and button pushes for an intuitive experience. Simply move your hand or push a button to put your tablet to work.
Completely made over for a comfortable, solid grip, S Pen also has ultra low latency so there's little lag between what you think and do. It's S Pen's biggest leap in responsiveness, giving you a true writing experience. Then when you're done, magnetically attach it to the back of your Tab.
Control your tablet remotely
S Pen lets you snap photos, turn up the volume or change slides in a presentation, all without touching your tablet. Take control with the pre-set actions or customise the gestures and button pushes for an intuitive experience. Simply move your hand or push a button to put your tablet to work.
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 8.2 mm |
| Height | 144.8 mm |
| Depth | 7.7 mm |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Galaxy Tab S7, Galaxy Tab S7+ |
| Features | S pen Writing, Remote&Gesture Control |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Galaxy Tab S7, Galaxy Tab S7+ |
| Device compatibility | Tablet |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 8.2 mm |
| Height | 144.8 mm |
| Depth | 7.7 mm |
| Weight | 8 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
Samsung EJ-PT870 stylus pen 8 g Black
£34.25
£28.54
|
Popular
DELL PN557W stylus pen 20.4 g Black
£53.21
£44.34
|
Bestseller
Honeywell 213-048-001 stylus pen
£39.38
£32.82
|
Recommended
DELL Premium Active Pen (PN579X)
£51.92
£43.27
|
Hot Product
Logitech Crayon
£38.36
£31.97
|
CoreParts MOBX-ACC-011 stylus pen 20 g...
£37.37
£31.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EJ-PT870BBEGEU
|
PN557W
|
213-048-001
|
DELL-PN579X
|
914-000046
|
MOBX-ACC-011
|
| Manufacturer |
Samsung
|
DELL
|
Honeywell
|
DELL
|
Logitech
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Dell
|
Honeywell
|
Dell
|
Apple (brand)
|
Universal
|
| Device compatibility |
Tablet computer
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account