We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SanDisk 00173359 card reader USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
SKU
SDDR-C531-GNANN
£23.72
£19.77
In stock
SanDisk USB 3.0 Card Reader For SD UHS-I Memory Cards, Black
Category: Card Readers
| SKU | SDDR-C531-GNANN |
|---|---|
| EAN | 0619659169992 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
USB 3.0 card reader for fast reading and writing microSD/microSDHC/microSDXC cards, allows fast data transfer between the card and the PC when used with a UHSI capable SD card, fast UHSI transfer speeds of up to 170 MB/s, compact and durable for
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Internal | No |
| Performance | |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Data transfer rate | 170 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Compatible products | For use with CF Express card type B format |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 170 Mbit/s |
| Features | |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Compatible products | For use with CF Express card type B format |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 13.61 g |
| Width | 31.8 mm |
| Height | 63 mm |
| Depth | 8.13 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Width | 31.8 mm |
| Package width | 156 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Height | 63 mm |
| Depth | 8.13 mm |
| Compatible products | For use with CF Express card type B format |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk 00173359 card reader USB 3.2 G...
£23.72
£19.77
|
Sandberg Multi Card Reader
£19.43
£16.19
|
Hot Product
Sandberg USB 3.0 Multi Card Reader
£25.67
£21.39
|
Popular
StarTech.com USB 3.0 Flash Memory Mult...
£32.51
£27.09
|
StarTech.com USB 3.0 Card Reader/Write...
£29.95
£24.96
|
Bestseller
Kingston Technology MobileLite Plus ca...
£23.21
£19.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDDR-C531-GNANN
|
133-46
|
133-73
|
FCREADU3C
|
CFASTRWU3
|
MLPM
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Sandberg
|
Sandberg
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Kingston Technology
|
| Compatible memory cards |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
MicroSD (TransFlash)
|
| Internal |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Interface |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account