We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
SKU
SDCFXSB-064G-G46
£73.42
£61.18
In stock
CF Extreme 64GB, 120MB/s read speed, 85MB/s write speed
Category: Memory Cards
| Flash card type | CompactFlash |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| SKU | SDCFXSB-064G-G46 |
| EAN | 0619659123710 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
- Removable storage medium that allows data to be written and erased as many times as is required
- Especially recommendable for high-end digital cameras
- Suitable for terminal devices with a CompactFlash type I & II slot
- Designed to perform from -25°C to +85°C
- Supports UDMA 7 mode (downward compatible)
- Supports VPG-20 specification for video recording in full HD
- Water-repellent housing, backed by shock and vibration tests
- Genuine SanDisk branded item, OEM quality
- Especially recommendable for high-end digital cameras
- Suitable for terminal devices with a CompactFlash type I & II slot
- Designed to perform from -25°C to +85°C
- Supports UDMA 7 mode (downward compatible)
- Supports VPG-20 specification for video recording in full HD
- Water-repellent housing, backed by shock and vibration tests
- Genuine SanDisk branded item, OEM quality
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 120 MB/s |
| Write speed | 85 MB/s |
| Flash card type | CompactFlash |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Transfer rate | 120 MB/s |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Transfer rate | 120 MB/s |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£73.42
£61.18
|
Popular
HPE 32GB microSD Flash Memory Card
£95.21
£79.34
|
Bestseller
SanDisk High Endurance 256 GB MicroSDX...
£69.80
£58.17
|
Recommended
Integral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CA...
£66.79
£55.66
|
New
ADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory c...
£60.41
£50.34
|
Integral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS...
£60.41
£50.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCFXSB-064G-G46
|
700139-B21
|
SDSQQNR-256G-GN6IA
|
INCF128G1066X
|
AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1
|
INSDX256G-100V30
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
HPE
|
Sandisk
|
Integral
|
ADATA
|
Integral
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
| Flash card type |
CompactFlash
|
MicroSD
|
MicroSDXC
|
CFast
|
MicroSDXC
|
SD
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account