15F-DP-HDMI-4K60-GR
In stock
  • 15ft High-Performance Adapter Cable: Enables a reliable connection from a DisplayPort desktop to an HDR-ready 4K 60Hz HDMI display, delivering HBR3 18Gbps bandwidth and support for 4:4:4 / RGB color, 8-bit w/ dithering, 7.1ch audio, and HDCP 1.4/2.3
More Information
SKU 15F-DP-HDMI-4K60-GR
EAN 0065030917445
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
DisplayPort to HDMI cable delivering seamless UHD video without accidental disconnections
Connect a DisplayPort-enabled desktop to 4K 60Hz High Dynamic Range (HDR)-capable HDMI monitor, using this 15-foot (4.5-meter) Active DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
Gripping HDMI Connector
4K 60Hz HDR Capabilities
Compatibility
Designed and Built for IT Professionals
Integrated video adapter cable reduces points of failure, signal loss and clutter, and requires no additional power. Built with adaptive receiver equalization to optimize the input signal and amplify the output signal, to ensure display compatibility. Cage shielding prevents Electromagnetic Interference (EMI) and helps maintain signal integrity. This Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers. It is backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions.
Features
ChipsetSynaptics - VMR7100
Colour depth10 bit
HDMI version2.0b
DisplayPort version1.4
Product colourBlack
Cable length4.5 m
Connector 1DisplayPort
Connector 2HDMI Type A (Standard)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Bandwidth18000 MB/s
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
HDCPYes
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate120 Hz
HDCP version1.4/2.3
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Supported audio channels7.1
Colour sampling4:4:4
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Cable diameter5.5 mm
Package width190 mm
Package depth190 mm
Package height40 mm
Package weight269 g
Packaging data
Package width190 mm
Package depth190 mm
Package height40 mm
Package weight269 g
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Master (outer) case width450 mm
Master (outer) case length405 mm
Master (outer) case height235 mm
Products per master (outer) case20 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 15ft DisplayPort to HDMI Adapter Cable with Gripping Connectors, 4K 60Hz, HDR, Uni-Directional DP to HDMI Video Converter, DP Desktop to HDMI Monitor StarTech.com 15ft DisplayPort to HDMI...
StarTech.com HDMI to VGA Adapter Converter for Desktop PC / Laptop / Ultrabook - 1920x1080
Bestseller
StarTech.com HDMI to VGA Adapter Conve...
StarTech.com DisplayPort to DVI Dual Link Active Adapter - DisplayPort to DVI-D Adapter Video Converter 2560x1600 60Hz - DP 1.2 to DVI Monitor - USB Powered - Latching DP Connector StarTech.com DisplayPort to DVI Dual L...