2M-DP-HDMI-4K60-HDR
In stock
StarTech.com 2m DisplayPort to HDMI Adapter Cable, 4K 60Hz with HDR, DP to HDMI 2.0b Cable, Active Video Converter
- HIGH-PERFORMANCE: 2-meter DisplayPort to HDMI Adapter Cable connects a DisplayPort-enabled desktop to an HDR-capable 4K 60Hz HDMI display; HBR3 18Gbps bandwidth; Supports 4:4:4/RGB color space, 8-bit w/dithering, 7.1ch audio, and HDCP 1.4/2.3
- HOST COMPATIBILITY: Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers; Backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions; Latching DisplayPort ensures reliable connection to the computer
Category: Video Cable Adapters
| SKU | 2M-DP-HDMI-4K60-HDR |
|---|---|
| EAN | 0065030926591 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
DisplayPort to HDMI cable delivering seamless UHD video without accidental disconnections
Connect a DisplayPort-enabled desktop to 4K 60Hz High Dynamic Range (HDR)-capable HDMI monitor, using this 2-meter Active DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
4K 60Hz HDR Capabilities
Compatibility
Designed and Built for IT Professionals
Integrated video adapter cable reduces points of failure, signal loss and clutter, and requires no additional power. Built with adaptive receiver equalization to optimize the input signal and amplify the output signal, to ensure display compatibility. Cage shielding prevents Electromagnetic Interference (EMI) and helps maintain signal integrity. This Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers. It is backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions.
4K 60Hz HDR Capabilities
Compatibility
| Features | |
|---|---|
| Converter type | Active video converter |
| Chipset | Synaptics - VMR7100 |
| Colour depth | 8 bit |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Bandwidth | 18000 MB/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| HDCP version | 1.4/2.3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Colour sampling | 4:4:4 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 82 g |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 82 g |
| Technical details | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 300 mm |