2M-DP-HDMI-4K60-GR
In stock
- 2m High-Performance Adapter Cable: Enables a reliable connection from a DisplayPort desktop to an HDR-ready 4K 60Hz HDMI display, delivering HBR3 18Gbps bandwidth and support for 4:4:4 / RGB color, 8-bit w/ dithering, 7.1ch audio, and HDCP 1.4/2.3
Category: Video Cable Adapters
| SKU | 2M-DP-HDMI-4K60-GR |
|---|---|
| EAN | 0065030936941 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
DisplayPort to HDMI cable delivering seamless UHD video without accidental disconnections
Connect a DisplayPort-enabled desktop to 4K 60Hz High Dynamic Range (HDR)-capable HDMI monitor, using this 2-meter Active DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
Gripping HDMI Connector
4K 60Hz HDR Capabilities
Compatibility
Designed and Built for IT Professionals
Integrated video adapter cable reduces points of failure, signal loss and clutter, and requires no additional power. Built with adaptive receiver equalization to optimize the input signal and amplify the output signal, to ensure display compatibility. Cage shielding prevents Electromagnetic Interference (EMI) and helps maintain signal integrity. This Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers. It is backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions.
Gripping HDMI Connector
4K 60Hz HDR Capabilities
Compatibility
| Features | |
|---|---|
| Chipset | Synaptics - VMR7100 |
| Colour depth | 10 bit |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Bandwidth | 18000 MB/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| HDCP version | 1.4/2.3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Colour sampling | 4:4:4 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 115 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 115 g |
| Technical details | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 275 mm |
| Master (outer) case height | 265 mm |