ASF141WEU
In stock
Privacy Screen 14.1”W (16:10), 42g, transparent / black
  • Privacy Screen for laptop or desktop screens 14.1"W (16:10)
  • Works with touch screens and dual screens
  • Anti-glare
  • Protect the information on your screen from unwanted viewing
  • Targus privacy screens are more touch-sensitive than other screens on the market
  • Three easy attachment options: under-bezel tabs, tab guides or re-usable adhesive strips
More Information
Maximum screen size 14.1 "
SKU ASF141WEU
EAN 5024442896408
Manufacturer Targus
Availability Y
Protect the data on your visible screen in the office or on the move.
- Protect the information on your screen display from unwanted viewing
- Anti glare – Non reflective screen helps reduce eyestrain
- Easy to attach (and can be detached as needed)
- Protects the screen display from scratching and damage
Technical details
Products per pallet2160 pc(s)
Maximum screen size35.8 cm (14.1")
Harmonized System (HS) code84733080
Design
Product colourBlack, Transparent
Features
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Protection featuresScratch resistant
Brand compatibilityAny brand
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth300 mm
Width1 mm
Weight40 g
Height190 mm
Package height265 mm
Package depth370 mm
Package width2 mm
Package weight190 g
Packaging data
Package height265 mm
Package depth370 mm
Package width2 mm
Package weight190 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Products per pallet2160 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width60 mm
Master (outer) case length390 mm
Master (outer) case height290 mm
Master (outer) case gross weight2.15 kg
Products per master (outer) case10 pc(s)
Quantity per pack1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...
HP AU100AA
Bestseller
HP AU100AA
HP AU100AA display privacy filter 35.6 cm (14")
Hot Product
HP AU100AA display privacy filter 35.6...
DICOTA D30124 display privacy filter 39.6 cm (15.6") DICOTA D30124 display privacy filter 3...