TL-SF1005LP
In stock
5× 10/100 Mbps RJ45, Fanless, AUTO MDI/MDIX, 100 x 98 x 25 mm,
- 5× 10/100 Mbps RJ45 ports
- 4× PoE ports transfer data and power on individual cables
- Works with IEEE 802.3af compliant PDs
- Up to 250 m data and power transmitting range under Extend Mode**
- Priority Mode ensures high priority of ports 1–2 to guarantee the quality of sensitive application
- Supports PoE Power up to 41 W for all PoE ports*
- Plug and play with no configuration required
Category: Network Switches
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Ports quantity | 5 |
| SKU | TL-SF1005LP |
| EAN | 6935364052799 |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Professional Fast Ethernet Switch with 4 PoE Ports
Plug and Play, with PoE Transmission for Surveillance up to 250 m
TL-SF1005LP
Dedicated 4-Port PoE Switch (41 W Budget) for Numerous Applications
Compliance with the 802.3af PoE standard supports up to 15.4 W on each PoE port. The total 41 W PoE power budget* for the 4× PoE ports opens up a wide range of applications, such as surveillance for offices, dormitories, and small businesses. It is fully compatible with IP cameras, access points, IP phones, computers, printers, and more.
Ideal for IP Surveillance
—Up to 250 m Transmissions
Priority Video
Quality Guaranteed
Intelligent Power Management
When total power consumption exceeds 41 W, the intelligent power management will cut the lower priority port power. This ensures the high priority port’s power supply and protects the device from power overload. It also automatically detects and provides the required power for your PoE devices while protecting your PoE and non-PoE equipment from being damaged.
Durable Metal Casing
TL-SF1005LP
Ideal for IP Surveillance
—Up to 250 m Transmissions
Priority Video
Quality Guaranteed
Intelligent Power Management
Durable Metal Casing
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Network | |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e |
| MAC address auto-aging supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Auto-negotiation | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Data transmission | |
| Jumbo frames | 2000 |
| MAC address table | 2000 entries |
| Switching capacity | 1 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 0.744 Mpps |
| Design | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | No |
| Performance | |
| Fanless | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 47 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Input voltage | 53.5 V |
| Input current | 0.81 A |
| Power source | DC/PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 41 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 160.27 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 25 mm |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Package width | 131 mm |
| Package depth | 196 mm |
| Package height | 121 mm |
| Package weight | 740 g |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Certificates | |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Input voltage | 53.5 V |