We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink Audiopack Subwoofer 6.5 40W + 2 x premium ceiling speakers (Limited Bundle Pack Offer) Black Wired 110 W
SKU
AUDIOPACK-IC2
£193.43
£161.19
In stock
Audiopack Subwoofer + 2 x Pro Ceiling Speakers (Limited Bundle Pack Offer)
- Active powered Subwoofer 8" 50W
- 2x25W speaker output + line- out
- 2 x VLSPMTC60TC 2-way 40W (RMS) frameless ceiling speakers
- Silent on/off via automatic ECO mode after 90 seconds (less than 0,5 Watt)
- Audio inputs: 2xRCA + 100V + Balanced input + Bluetooth for (speaker out only)
Category: Loudspeakers
| SKU | AUDIOPACK-IC2 |
|---|---|
| EAN | 5715328213456 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Vivolink Audio pack is the perfect speaker bundle for office or meeting rooms.
The two ceiling speakers (VLSPMTC60TC) 2-way 40W (RMS) are discrete white and can easily be mounted in the ceiling. It will give a clean and almost invisible installation.
The active Subwoofer is fully automated and will add bass to the sound and will deliver speaker power to the ceiling speakers.
Subwoofer is designed to be mounted over ceiling or under furniture
Ideal for meeting rooms, hotels and auditoriums.
It have line input and loop out for active sattelite speakers.
Subwoofer can also be used together with passive satellite speakers using the internal power amplifier for satellite speakers on 2 x 25W
• For rooms up to 200m2
• Power effect for sub-woofer: 50 Watts
• Power effect for passive ceiling speakers:
(VLSPMTC60TC) 2 x 40W Watts
• Inputs: 100V, Balanced in and RCA line in
• Bluetooth input for speaker out only (not supported for line-out)
• Outputs: RCA line out and Speaker out 2x 25W
• Line out for active speakers (VLSP60/65/61/70)
• Frequency range: 80Hz-20kHz
• Impedance: 8 Ohm
The two ceiling speakers (VLSPMTC60TC) 2-way 40W (RMS) are discrete white and can easily be mounted in the ceiling. It will give a clean and almost invisible installation.
The active Subwoofer is fully automated and will add bass to the sound and will deliver speaker power to the ceiling speakers.
Subwoofer is designed to be mounted over ceiling or under furniture
Ideal for meeting rooms, hotels and auditoriums.
It have line input and loop out for active sattelite speakers.
Subwoofer can also be used together with passive satellite speakers using the internal power amplifier for satellite speakers on 2 x 25W
• For rooms up to 200m2
• Power effect for sub-woofer: 50 Watts
• Power effect for passive ceiling speakers:
(VLSPMTC60TC) 2 x 40W Watts
• Inputs: 100V, Balanced in and RCA line in
• Bluetooth input for speaker out only (not supported for line-out)
• Outputs: RCA line out and Speaker out 2x 25W
• Line out for active speakers (VLSP60/65/61/70)
• Frequency range: 80Hz-20kHz
• Impedance: 8 Ohm
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker placement | Ceiling-mountable |
| Number of drivers | 3 |
| Amplifier | Built-in |
| Woofer | Yes |
| Woofer diameter (imperial) | 20.3 cm (8") |
| Subwoofer RMS power | 50 W |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Audio | |
| Speakers RMS power | 40 W |
| Frequency range | 40 - 20000 Hz |
| Impedance | 4 Ω |
| Crossover frequency | 200 Hz |
| Subwoofer RMS power | 50 W |
| RMS rated power | 110 W |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Volume control | Rotary |
| Certification | CE |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Magnetically shielded | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Certification | CE |
| Front speaker impedance | 4 Ω |
| Front speaker frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Case colour | Black |
| Accessories included | AC Power Cord |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Certification | CE |
| Amplifier | |
| Amplifier class | D |
| Number of amplifier channels | 3 channels |
| Amplifier | Built-in |
| Amplifier output power | 110 W |
| Amplifier output power (woofer) | 50 W |
| Amplifier output power (tweeter) | 30 W |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | Yes |
| 6.35 mm (1⁄4-inch) input | 1 |
| Audio RCA inputs | 1 |
| Management features | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| Power source type | AC |
| Current | 1 A |
| Material | |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Depth | 162 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 6.26 kg |
| Speaker weight | 6.04 kg |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 6.75 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 265 mm |
| Package weight | 6.75 kg |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Features | |
| Front speaker impedance | 4 Ω |
| Front speaker frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Case colour | Black |
| Accessories included | AC Power Cord |
| Other features | |
| Front speaker impedance | 4 Ω |
| Front speaker frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Case colour | Black |
| Accessories included | AC Power Cord |
| Number of amplifier channels | 3 channels |
| Speaker weight | 6.04 kg |
| Manual | Yes |
| Magnetically shielded | Yes |
| Subwoofer RMS power | 50 W |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Adaptor plug | EU |
| Audio output channels | 2.1 channels |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink Audiopack Subwoofer 6.5 40W +...
£193.43
£161.19
|
Bestseller
Vision TC3-AMP+SP-1800 loudspeaker 3-w...
£245.17
£204.31
|
Popular
Vivolink Active Speaker Set 2x50W White
£164.53
£137.11
|
Vivolink VLSP70 loudspeaker 2-way Blac...
£210.37
£175.31
|
Hot Product
Vivolink VLSPSUB100 loudspeaker Black...
£209.51
£174.59
|
Recommended
Ubiquiti UP-AI-Horn-Speaker-W 1-way Wh...
£259.06
£215.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AUDIOPACK-IC2
|
TC3-AMP+SP-1800
|
VLSP61AW
|
VLSP70
|
VLSPSUB100
|
UP-AI-HORN-SPEAKER-W
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Vision
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
Ubiquiti
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
Black
|
White
|
White
|
Black
|
Black
|
White
|
| RMS rated power |
100W and more
|
50W to 100W
|
50W to 100W
|
50W to 100W
|
100W and more
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account