We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink HDMI DC Power injector
SKU
PROHDMIPOWER
£14.12
£11.77
In stock
HDMI DC Power injector
- Support HDMI 2.0 - 4K/60Hz
- Used for additional power to the HDMI Interface
- Extra power providing sufficient power for active cables or other HDMI powered devices
- USB Powered by an external power supply or USB port from a projector, computer or display
Category: HDMI Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | PROHDMIPOWER |
| EAN | 5706998777461 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Connector 1: HDMI (Male)
Connector 1: HDMI (Female)
Connector 2: USB-A (Male)
Connector 1: HDMI (Female)
Connector 2: USB-A (Male)
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable material | Copper |
| HDMI version | 2.0 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1 x 1 pixels |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| HDCP version | 2.2 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 35 g |
| Package weight | 32 g |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 106 mm |
| Package height | 22 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 32 g |
| Package width | 162 mm |
| Package depth | 106 mm |
| Package height | 22 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink HDMI DC Power injector
£14.12
£11.77
|
Bestseller
Lindy 2m CROMO Slim High Speed HDMI to...
£20.44
£17.03
|
Popular
StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable...
£11.38
£9.48
|
Microconnect HDMI High Speed extension...
£16.72
£13.93
|
Microconnect HDMI High Speed extension...
£13.94
£11.62
|
Recommended
Microconnect HDMI High Speed cable, 10m
£19.96
£16.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIPOWER
|
41682
|
HDMIEXTAA6IN
|
HDM19192FV1.4
|
HDM19195FV1.4
|
HDM191910V1.4FC
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Connector 2 |
N/A
|
HDMI Type D (Micro)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account