We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink PROADRING1 interface cards/adapter
SKU
PROADRING1
£20.29
£16.91
In stock
Pro DP to HDMI Adapter Ring
- Display Port to HDMI support 1080P/60
- Mini DisplayPort to HDMI support 1080P/60
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | Displayport |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | Mini DisplayPort |
| SKU | PROADRING1 |
| EAN | 5711783247210 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Displayport + Mini Displayport (HDMI Cable not included)
Vivolink Adapter ring is a "must" for every meeting room.
With the adapter ring attached to HDMI cable in meeting room you are sure that all your guests can connect their laptop computer to your monitor/projector
* This product can only be sold in Europe marked.
Vivolink Adapter ring is a "must" for every meeting room.
With the adapter ring attached to HDMI cable in meeting room you are sure that all your guests can connect their laptop computer to your monitor/projector
* This product can only be sold in Europe marked.
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Single |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Chipset | Single |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROADRING1 interface cards/ad...
£20.29
£16.91
|
Hot Product
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£29.42
£24.52
|
Popular
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£26.27
£21.89
|
StarTech.com 7 Port PCI USB Card Adapter
£22.36
£18.63
|
Recommended
StarTech.com 2 Port USB 3.0 A Female S...
£16.28
£13.57
|
Bestseller
Digitus 2-Port Serial Interface Card,...
£19.15
£15.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROADRING1
|
ICUSB232PRO
|
USA-19HS
|
PCIUSB7
|
USB3SPLATE
|
DS-30000-1
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Digitus
|
| Host interface |
N/A
|
N/A
|
USB
|
PCI/PCI-X
|
IDC
|
PCIe
|
| Internal |
N/A
|
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Output interface |
N/A
|
N/A
|
Serial
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
Serial
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account