We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink PROUSBCHDMIMM1 cable gender changer USB C Black
SKU
PROUSBCHDMIMM1
£42.97
£35.81
In stock
USB-C to HDMI Cable 1m Black
- HDMI 4K@60Hz resolution
- USB-C to HDMI 18Gbit
Category: Cable Gender Changers
| SKU | PROUSBCHDMIMM1 |
|---|---|
| EAN | 5715063030899 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Vivolink high performance USB-C to HDMI cable is an easy way to connect laptops with USB-C connectors to a screen.
The cable supports up to 4K@60Hz picture resoluion
Transferspeed 18Gbit
Max current 500mA
The cable supports up to 4K@60Hz picture resoluion
Transferspeed 18Gbit
Max current 500mA
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 65 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 178 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSBCHDMIMM1 cable gender c...
£42.97
£35.81
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) 1-Port Profess...
£37.32
£31.10
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) 1-Port Profess...
£64.09
£53.41
|
Lindy TosLink (Optical) and Coaxial Bi...
£59.33
£49.44
|
Bestseller
Digitus DVI extender via CAT5 / CAT6
£60.61
£50.51
|
Hot Product
CLUB3D DisplayPort 1.4 to HDMI 2.0b HD...
£37.37
£31.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSBCHDMIMM1
|
ICUSB2321X
|
ICUSB422
|
70411
|
DS-54101
|
CAC-1080
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Digitus
|
CLUB3D
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account