We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLCPARS232/15M serial cable Black RS-232
SKU
VLCPARS232/15M
£25.91
£21.59
In stock
Pro RS232 - Phoenix Cable 15M
Category: Serial Cables
| SKU | VLCPARS232/15M |
|---|---|
| EAN | 5712505646908 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Vivolink Pro RS232 Cable 15M
D-Sub 9 F - Phoenix connector High flexible jacket. Gold plated connector
D-Sub 9 F - Phoenix connector High flexible jacket. Gold plated connector
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Connector 1 | RS-232 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Package width | 229 mm |
| Package height | 56 mm |
| Features | |
| Weight | 200 g |
| Connector 1 | RS-232 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 210 g |
| Package depth | 94 mm |
| Package width | 229 mm |
| Package height | 56 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Width | 229 mm |
| Depth | 94 mm |
| Height | 56 mm |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLCPARS232/15M serial cable B...
£25.91
£21.59
|
New
Zebra SERIAL INTERFACE CABLE 6IN (DB-9...
£21.54
£17.95
|
Hot Product
Datalogic CAB-408 RS-232 Pwr Coil 9-Pi...
£27.82
£23.18
|
Popular
Microconnect SCSEHN30 serial cable Gre...
£21.61
£18.01
|
Recommended
Lindy USB to Serial RS422 Converter
£36.96
£30.80
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) 1-Port USB to...
£35.24
£29.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLCPARS232/15M
|
G105850-003
|
90A051891
|
SCSEHN30
|
42844
|
ICUSB232FTN
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Zebra
|
Datalogic
|
Microconnect
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
RS-232
|
DB-9
|
DB-9
|
DB-9
|
N/A
|
USB Type-A
|
| Connector 2 |
N/A
|
DB-9
|
N/A
|
DB-9
|
N/A
|
DB-9
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
N/A
|
Grey
|
White
|
Black
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account