We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLFS4290 monitor mount / stand
SKU
VLFS4290
£373.99
£311.66
In stock
Pro Mobile Stand, Max 150kg, Up to VESA 800x600
- Fit for most 42”-100” LCD, LED and Plasma TVs
- Max. load: 150kgs
- Max. VESA: 800x600mm
- 10 cm (4") heavy duty casters (two lockable)
- Steel tube
- Product size: 1050x550x1830mm
- Two shelves
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 100 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | VLFS4290 |
| EAN | 5711783436232 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Great choice for educational purposes and video conference equipment. Very mobile and flexible.
Product size: 1050x550x1830mm.
Two shelves included.
Product size: 1050x550x1830mm.
Two shelves included.
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Technical details | |
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 770 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 1515 mm |
| Weight | 31.9 kg |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 1520 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 32 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 1520 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 32 kg |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink VLFS4290 monitor mount / stand
£373.99
£311.66
|
Recommended
StarTech.com Desk Mount Quad Monitor A...
£407.09
£339.24
|
Hot Product
Ergotron LX Series LX Dual Stacking Ar...
£311.39
£259.49
|
Popular
Ergotron LX Series LX Dual Stacking Ar...
£311.39
£259.49
|
SMS Smart Media Solutions Icon FH MT 1...
£486.30
£405.25
|
New
Amer Mounts AMR6P monitor mount / stan...
£306.04
£255.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLFS4290
|
ARMQUADPS
|
45-509-224
|
45-549-026
|
K12-027-EU-1
|
AMR6P
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Ergotron
|
Ergotron
|
SMS Smart Media Solutions
|
AMER MOUNTS
|
| Product colour |
N/A
|
Silver
|
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
N/A
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Floor
|
Desk
|
| Number of displays supported |
N/A
|
4 to 5
|
2 to 3
|
2 to 3
|
1 to 2
|
6 to 8
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account