Vivolink VLFS70120 TV mount/stand 3.05 m (120") Black
SKU
VLFS70120
In stock
Pro Mobile Stand, Max 140kg, Up to VESA1000x600
  • Aluminum
  • Strong vertical aluminum poles for increased stability
  • Heavy-Duty 10 cm (4") casters, with locking mechanism
  • Hight adjustable equipment shelf
  • Hight adjustable camera shelf
  • Cable management
  • Max load 140 kg
  • Easy assembling
More Information
Maximum weight capacity 140 kg
Maximum screen size 120 "
Product colour Black
Mounting type Floor
SKU VLFS70120
EAN 5704174200420
Manufacturer VivoLink
Availability Y
PDF URLs View PDF
Mounting
Mounting typeFloor
Minimum screen size177.8 cm (70")
Panel mounting interface200 x 200 mm
Number of displays supported1
Minimum VESA mount200 x 200 mm
Maximum VESA mount1000 x 600 mm
Maximum screen size3.05 m (120")
Maximum weight capacity140 kg
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range1250 - 1600 mm
Cable managementYes
Tilt angle range-10 - 5°
WheelsYes
Height adjustment typeManual
Number of wheels4 wheel(s)
Lockable wheelsYes
Technical details
Cable managementYes
Number of displays supported1
Included number of shelves1
Product colourBlack
Mounting interfaceVESA
AdjustableYes
Quantity per pack1 pc(s)
Number of wheels4 wheel(s)
Lockable wheelsYes
Compliance certificatesRoHS
Design
Included number of shelves1
Housing materialAluminium
Packaging content
Wrench includedYes
User guideYes
ManualYes
Weight & dimensions
Width1250 mm
Height1968 mm
Weight34.9 kg
Depth (max)76 cm
Packaging data
Package width680 mm
Package depth290 mm
Package height1175 mm
Package weight40.2 kg
User guideYes
ManualYes
Other features
AdjustableYes
Mounting interfaceVESA
You may also be interested in
Compare Products
Product Vivolink VLFS70120 TV mount/stand 3.05 m (120") Black Vivolink VLFS70120 TV mount/stand 3.05...