We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLMW-FLEXI-BASE monitor mount / stand Wall Black
SKU
VLMW-FLEXI-BASE
£89.74
£74.78
In stock
Wall Base Stand for Vivolink FlexiLift
- Wall to floor support
- Easy Installation: Set up in just a few simple steps; no specialized tools required.
Category: Monitor Mounts & Stands
| SKU | VLMW-FLEXI-BASE |
|---|---|
| EAN | 5715063670958 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Vivolink Wall Base stand can be used as accessory for the Vivolink FlexiLift.
The wall to floor stand can be used as support when heavy screens are mounted on plaster walls.
The wall to floor stand can be used as support when heavy screens are mounted on plaster walls.
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 400 - 400 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1250 mm |
| Height | 1968 mm |
| Weight | 28.8 kg |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 29.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 835 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 29.5 kg |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| VESA mount included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLMW-FLEXI-BASE monitor mount...
£89.74
£74.78
|
Bestseller
Ergotron LX Series Desk Mount LCD Arm...
£124.21
£103.51
|
Hot Product
Ergotron Neo Flex 33-387-085 monitor m...
£103.63
£86.36
|
Recommended
StarTech.com Single-Monitor Desk Mount...
£74.40
£62.00
|
StarTech.com Single Monitor Stand - Ad...
£100.75
£83.96
|
Popular
StarTech.com Dual-Monitor Stand - Hori...
£94.09
£78.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW-FLEXI-BASE
|
45-241-026
|
33-387-085
|
ARMPIVOT
|
ARMPIVSTND
|
ARMBARDUO
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Ergotron
|
Ergotron
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Silver
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
Desk
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
1 to 2
|
2
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account