We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLMW1337 TV mount/stand 94 cm (37") Black
SKU
VLMW1337
£23.64
£19.70
In stock
Pro Small Wall Mount, Max 35 kg, Up to VESA 200 x 200
- Holes match up to VESA 50x50, 75x75, 100x100, 200x200
- Max loading capacity: 35kgs
Category: TV Mounts
| Maximum weight capacity | 35 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 37 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW1337 |
| EAN | 5711783797814 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
TV/MONITOR MOUNT
Typical installations: Meeting rooms, restaurants, ofices, hotels or living room.
Typical installations: Meeting rooms, restaurants, ofices, hotels or living room.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.5 mm |
| Depth | 12 mm |
| Height | 101.5 mm |
| Weight | 656 g |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 756 g |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vivolink VLMW1337 TV mount/stand 94 cm...
£23.64
£19.70
|
Popular
B-Tech Flat Screen Wall Mount with Til...
£20.58
£17.15
|
New
B-Tech VENTRY - Universal Flat Screen...
£31.13
£25.94
|
Hot Product
Multibrackets M Universal Wallmount Fi...
£31.84
£26.53
|
Vivolink VLMW2355 TV mount/stand 139.7...
£31.19
£25.99
|
Recommended
Vision VFM-W8X4V/2 TV mount 190.5 cm (...
£34.01
£28.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW1337
|
BT7511/B
|
BTV500/B
|
7350073731008
|
VLMW2355
|
VFM-W8X4V/2
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
B-Tech
|
B-Tech
|
MULTIBRACKETS
|
VivoLink
|
Vision
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account