We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLSPIW60W loudspeaker 2-way White 40 W
SKU
VLSPIW60W
£142.42
£118.68
In stock
Vivolink In-wall Speaker Pair
- 2-Way 6.5" in-wall speaker
- Frequency response: 45Hz - 20kHz
- Woofer: 6.5” Kevlar cone
- Tweeter: 1” titanium dome tweeter
Category: Loudspeakers
| SKU | VLSPIW60W |
|---|---|
| EAN | 5715328162983 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Vivolink In-Wall Speakers delivers rich, powerful sound with a sleek, discreet design. Perfect for living rooms, boardrooms, and commercial spaces where high-quality audio should be heard—not seen.
Typical usage:
- Luxurious board rooms
- Meeting rooms
- Home theater
2-Way 6.5" in-wall speaker
Frequency response: 45Hz - 20kHz
Woofer: 6.5” Kevlar cone
Tweeter: 1” titanium dome tweeter
Power: 40W @ 8 ohm
Sensitivity: (1W/1m): 89 dB SPL
Grill feature: Frameless magnetic grill
Dimensions: 320 x 220 x 102mm
Color: white
Weight: 2.2kgs
Typical usage:
- Luxurious board rooms
- Meeting rooms
- Home theater
2-Way 6.5" in-wall speaker
Frequency response: 45Hz - 20kHz
Woofer: 6.5” Kevlar cone
Tweeter: 1” titanium dome tweeter
Power: 40W @ 8 ohm
Sensitivity: (1W/1m): 89 dB SPL
Grill feature: Frameless magnetic grill
Dimensions: 320 x 220 x 102mm
Color: white
Weight: 2.2kgs
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | In-wall/in-ceiling |
| Number of drivers | 2 |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Recommended usage | Home |
| Audio | |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 60 W |
| Frequency range | 45 - 20000 Hz |
| RMS rated power | 40 W |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Certification | CE |
| Recommended usage | Home |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Certification | CE |
| Front speaker frequency range | 45 - 20000 Hz |
| Housing colour | White |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Package weight | 4.21 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.21 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Features | |
| Front speaker frequency range | 45 - 20000 Hz |
| Housing colour | White |
| Other features | |
| Front speaker frequency range | 45 - 20000 Hz |
| Housing colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLSPIW60W loudspeaker 2-way W...
£142.42
£118.68
|
Bestseller
Vivolink VLSP60AW loudspeaker 2-way Wh...
£134.47
£112.06
|
Popular
Vivolink Active Speaker Set 2x50W White
£164.53
£137.11
|
Recommended
Vision SP-900P loudspeaker 2-way White...
£122.18
£101.82
|
Vivolink VLSP70 loudspeaker 2-way Blac...
£210.37
£175.31
|
Hot Product
Vivolink VLSP65AW loudspeaker 2-way Wh...
£150.98
£125.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLSPIW60W
|
VLSP60AW
|
VLSP61AW
|
SP-900P
|
VLSP70
|
VLSP65AW
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
Vision
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
White
|
White
|
White
|
White
|
Black
|
White
|
| RMS rated power |
25W to 50W
|
50W to 100W
|
50W to 100W
|
25W to 50W
|
50W to 100W
|
50W to 100W
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account