We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLSPOD60B loudspeaker 2-way Black 40 W
SKU
VLSPOD60B
£70.69
£58.91
In stock
Vivolink Weather-Proof Speaker
Category: Loudspeakers
| SKU | VLSPOD60B |
|---|---|
| EAN | 5715328162990 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Vivolink Weather-Proof Speaker can be used indoor and Outdoor
The speaker delivers balanced, detailed sound from its sleek 2-way 6.5" design. Its IP65-rated cabinet ensures reliable performance in covered outdoor areas, while its clean look fits perfectly indoors in cafés, cantinas, or living rooms. Easy to mount and built for consistent, even coverage—Vivolink brings professional audio to any space. Can be mounted in ceiling or on the wall.
IP65 class cabinet
2-Way 6.5" wall mount speaker
Frequency response: 50Hz - 20kHz
Woofer: 6.5” polypropylene
Tweeter: 1” silkdome
Power: 40W @ 8 ohm
Transformer tappings: 40W/30W/20W10W(100V)
Sensitivity: (1W/1m): 87 dB SPL
Grill feature: aluminum grill
Dimensions: 290 x 204 x 202mm (dimension without bracket)
Dispersion angle: 120°
Weight: 2.9kgs
The speaker delivers balanced, detailed sound from its sleek 2-way 6.5" design. Its IP65-rated cabinet ensures reliable performance in covered outdoor areas, while its clean look fits perfectly indoors in cafés, cantinas, or living rooms. Easy to mount and built for consistent, even coverage—Vivolink brings professional audio to any space. Can be mounted in ceiling or on the wall.
IP65 class cabinet
2-Way 6.5" wall mount speaker
Frequency response: 50Hz - 20kHz
Woofer: 6.5” polypropylene
Tweeter: 1” silkdome
Power: 40W @ 8 ohm
Transformer tappings: 40W/30W/20W10W(100V)
Sensitivity: (1W/1m): 87 dB SPL
Grill feature: aluminum grill
Dimensions: 290 x 204 x 202mm (dimension without bracket)
Dispersion angle: 120°
Weight: 2.9kgs
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Wall-mountable |
| Number of drivers | 2 |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Recommended usage | Garden |
| Audio | |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 60 W |
| Frequency range | 50 - 20000 Hz |
| RMS rated power | 40 W |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Recommended usage | Garden |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | Black |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 175 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Package weight | 4.21 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.21 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
| Other features | |
| Front speaker frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Housing colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLSPOD60B loudspeaker 2-way B...
£70.69
£58.91
|
New
Valcom V-1020C loudspeaker 1-way White...
£96.41
£80.34
|
Popular
Vision SP-1800 loudspeaker 3-way White...
£95.09
£79.24
|
Bestseller
Logitech Z207 Bluetooth Computer Speak...
£70.49
£58.74
|
Recommended
Penton RCS6/TCOAX loudspeaker 10 W Whi...
£59.24
£49.37
|
Hot Product
Creative Labs Pebble X Full range Blac...
£75.54
£62.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLSPOD60B
|
V-1020C
|
SP-1800
|
980-001295
|
RCS6/TCOAX
|
51MF1715AA000
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Valcom
|
Vision
|
Logitech
|
Penton
|
Creative Labs
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
Black
|
White
|
White
|
Black
|
White
|
Black
|
| RMS rated power |
25W to 50W
|
N/A
|
N/A
|
5W to 10W
|
10W to 25W
|
10W to 25W
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account