We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital My Book external hard drive 16 TB USB Type-A 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
SKU
WDBBGB0160HBK-EESN
£401.84
£334.87
In stock
16TB, USB 3.0/USB 2.0, 256-bit AES hardware encryption
Category: External Hard Drives
| HDD capacity | 16000 GB |
|---|---|
| Product colour | Black |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Bus powered | USB |
| SKU | WDBBGB0160HBK-EESN |
| EAN | 0718037878959 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | My Book |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Complete Backup
Equipped with WD Backup software for Windows and Apple Time Machine compatibility for Mac, the My Book desktop hard drive can back up your photos, videos, music, and documents.
Password Protection
The My Book drive’s built-in 256-bit AES hardware encryption with WD Security™ tools helps keep your content private and safe. Just activate password protection and set your own personalized password.
WD Reliability
Millions of people around the world trust their data to My Book desktop storage. Designed to meet WD’s demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability, we back up (pun intended!) the trusted My Book desktop storage with a 3-year limited warranty.
Watch the Power of My Book Come to Life
We live hectic lives and generate tons of digital content. My Book desktop storage has massive storage capacity so you can confidently back up the files that make up your digital life.
Do More With Discovery
Included WD Discovery™ software connects to popular social media and cloud storage services, like Facebook, Dropbox, and Google Drive™. Import your photos, videos, and docs to the My Book drive to help preserve your online life. WD Discovery can also be used to manage your drive with WD Drive Utilities.
Easy To Use
My Book desktop storage is ready to use out of the box so you can start transferring files, saving your memories and backing up right away. It comes with all the software you need to help protect your data, including WD Backup and WD Security software and is compatible with Time Machine.
Equipped with WD Backup software for Windows and Apple Time Machine compatibility for Mac, the My Book desktop hard drive can back up your photos, videos, music, and documents.
Password Protection
The My Book drive’s built-in 256-bit AES hardware encryption with WD Security™ tools helps keep your content private and safe. Just activate password protection and set your own personalized password.
WD Reliability
Millions of people around the world trust their data to My Book desktop storage. Designed to meet WD’s demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability, we back up (pun intended!) the trusted My Book desktop storage with a 3-year limited warranty.
Watch the Power of My Book Come to Life
We live hectic lives and generate tons of digital content. My Book desktop storage has massive storage capacity so you can confidently back up the files that make up your digital life.
Do More With Discovery
Included WD Discovery™ software connects to popular social media and cloud storage services, like Facebook, Dropbox, and Google Drive™. Import your photos, videos, and docs to the My Book drive to help preserve your online life. WD Discovery can also be used to manage your drive with WD Drive Utilities.
Easy To Use
My Book desktop storage is ready to use out of the box so you can start transferring files, saving your memories and backing up right away. It comes with all the software you need to help protect your data, including WD Backup and WD Security software and is compatible with Time Machine.
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Hard drive | |
| File format system | exFAT |
| HDD capacity | 16 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Hardware encryption | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 kg |
| Width | 49 mm |
| Depth | 139.3 mm |
| Height | 170.6 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package width | 233 mm |
| Package height | 96 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package depth | 208 mm |
| Cables included | USB |
| Package width | 233 mm |
| Package height | 96 mm |
| Technical details | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Wi-Fi | No |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Package weight | 1360 kg |
| Ethernet LAN | No |
You may also be interested in
| Product |
Western Digital My Book external hard...
£401.84
£334.87
|
Transcend StoreJet 25H3 4TB Blue
£509.12
£424.27
|
Bestseller
Western Digital Elements WDBWLG0180HBK...
£437.11
£364.26
|
Popular
Seagate Expansion STKP16000400 externa...
£419.11
£349.26
|
Hot Product
Western Digital Elements WDBWLG0200HBK...
£465.64
£388.03
|
Recommended
Seagate One Touch Desktop external har...
£540.35
£450.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDBBGB0160HBK-EESN
|
TS4TSJ25H3B
|
WDBWLG0180HBK-EESN
|
STKP16000400
|
WDBWLG0200HBK-EESN
|
STLC20000400
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Transcend
|
Western Digital
|
Seagate
|
Western Digital
|
Seagate
|
| HDD size |
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Bus powered |
USB
|
USB
|
N/A
|
N
|
N/A
|
USB
|
| USB connector |
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A / USB Type-C
|
| HDD speed |
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| USB version |
2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account