We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 300 m Black
SKU
05095BK11030
£192.36
£160.30
In stock
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 05095BK11030 |
|---|---|
| EAN | 5711045777929 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
Resin Ribbon, 110mmx300m (4.33inx984ft), 5095; High Performance, 25mm (1in) core, 6/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Rolls per pack | 6 |
| Core diameter | 2.5 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Quantity per box | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 300 m...
£192.36
£160.30
|
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
£248.54
£207.12
|
Recommended
Zebra 2100 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£223.79
£186.49
|
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 450 m Bl...
£266.05
£221.71
|
Hot Product
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 450 m...
£216.71
£180.59
|
Popular
Zebra 4800 Performance Resi thermal ri...
£285.19
£237.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05095BK11030
|
05095BK08945
|
02100BK15645
|
02300BK22045
|
05095BK08345
|
04800BK08045
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account