We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m Black
SKU
800132-202
£57.41
£47.84
In stock
5095 Resin
Category: Thermal Ribbon
| SKU | 800132-202 |
|---|---|
| EAN | 0889728059121 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
Resin Ribbon, 56mmx74m (2.2inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core, 12/box
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
The 5095 resin ribbon formulation produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicalsIdeal for applications where labels are repeatedly wand-scanned, subject to abrasion or friction, outdoors, applied to chemical drums, or exposed to water, steam, alkali or acid solutions.Provides a wide range of material compatability.UL/cUL Certified.Prints durable barcodes on Zebra’s coated gloss synthetic label stocks.
| Features | |
|---|---|
| Material | Resin |
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.6 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Brand compatibility | Zebra |
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.6 cm |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m B...
£57.41
£47.84
|
Citizen 110 mm x 300 m, WAX, 4 pcs the...
£46.20
£38.50
|
Citizen 3430110 thermal ribbon 300 m W...
£82.45
£68.71
|
Hot Product
Zebra 03200BK06045 Thermal-transfer ri...
£77.78
£64.82
|
Popular
Zebra 3400 High Performance Wax-Resin...
£67.24
£56.03
|
Bestseller
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 74...
£45.94
£38.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
800132-202
|
3330110
|
3430110
|
03200BK06045
|
03400BK06045
|
800132-102
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Citizen
|
Citizen
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account