We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Zebra ZeroLiner 1100D White Self-adhesive printer label
SKU
ZIPZLD3019198
£123.71
£103.09
In stock
ZeroLiner 1100D, Direct Thermal, 105mm x 100m, Permanent Adhesive, White
Category: Printer Labels
| SKU | ZIPZLD3019198 |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
LABEL, PAPER, 105MMX100M (4.12 IN X 328.084 FT); DIRECT THERMAL, ZEROLINER 1100D,PERMANENT ADHESIVE, 25MM (1IN) CORE, 127MM (5IN) OD, 8/BOX
- Ideal for indoor general-purpose labeling, labeling of most packaging material, and excellent for cold-temp applications.
- Excellent print quality when used in a linerless printer with good smear/scratch resistance.
- Not to be used in applications using chemicals and exposure to heat.
- ZeroLiner 1100D is ideal for use with Zebra Desktop printers.
- Ideal for indoor general-purpose labeling, labeling of most packaging material, and excellent for cold-temp applications.
- Excellent print quality when used in a linerless printer with good smear/scratch resistance.
- Not to be used in applications using chemicals and exposure to heat.
- ZeroLiner 1100D is ideal for use with Zebra Desktop printers.
| Features | |
|---|---|
| Adhesive type | Permanent |
| Print technology | Direct thermal |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.5 cm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 5.5 cm |
| Roll length | 100 m |
| Package width | 12.7 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 12.7 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Quantity per box | 8 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Print technology | |
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Quantity per box | 8 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Zebra ZeroLiner 1100D White Self-adhes...
£123.71
£103.09
|
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£109.43
£91.19
|
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
£152.66
£127.22
|
Popular
Zebra Z-Select 2000T White Self-adhesi...
£124.61
£103.84
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£161.22
£134.35
|
Recommended
Zebra Z-Select 2000T White
£100.03
£83.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ZIPZLD3019198
|
880010-031
|
800274-105
|
76055
|
800740-605
|
880134-203
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account