We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cablenet MPO-12TC4MPO10 InfiniBand/fibre optic cable 10 m Aqua colour
SKU
MPO-12TC4MPO10
£68.88
£57.40
In stock
Cablenet MPO-12TC4MPO10, 10 m, OM4, MPO, MPO
- 10m
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| SKU | MPO-12TC4MPO10 |
| EAN | 5056750327220 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
Cablenet MPO-12TC4MPO10. Cable length: 10 m, Fibre optic type: OM4, Connector 1: MPO, Connector 2: MPO, Core diameter: 50 µm
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | MPO |
| Connector 2 | MPO |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | MPO |
| Connector 2 | MPO |
| Cable length | 10 m |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
You may also be interested in
| Product |
Cablenet MPO-12TC4MPO10 InfiniBand/fib...
£68.88
£57.40
|
Bestseller
Cisco 10G Direct Attach Twinax SFP+ Ca...
£82.55
£68.79
|
Microconnect FIB442150 InfiniBand/fibr...
£69.05
£57.54
|
Recommended
Cisco Meraki MA-CBL-TA-1M InfiniBand/f...
£73.87
£61.56
|
Popular
DELL 470-AAVG InfiniBand/fibre optic c...
£64.73
£53.94
|
Hot Product
Cisco 10G Direct Attach Twinax SFP+ Ca...
£60.02
£50.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPO-12TC4MPO10
|
SFP-H10GB-CU5M=
|
FIB442150
|
MA-CBL-TA-1M
|
470-AAVG
|
SFP-H10GB-CU1M=
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Cisco
|
Microconnect
|
Cisco
|
DELL
|
Cisco
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account