We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct FB5M-LCLC-010D InfiniBand/fibre optic cable 1 m
SKU
FB5M-LCLC-010D
£3.88
£3.23
In stock
1m OM5 LC-LC L/Green
Category: Fibre Optic Cables
| SKU | FB5M-LCLC-010D |
|---|---|
| EAN | 5055781251719 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Fibre optic cables use glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Wavelengths supported | 850,1300 nm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
You may also be interested in
| Product |
Cables Direct FB5M-LCLC-010D InfiniBan...
£3.88
£3.23
|
Popular
Microconnect FIB884001 InfiniBand/fibr...
£5.72
£4.77
|
Recommended
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
£3.54
£2.95
|
Bestseller
Digitus Fiber Optic Multimode Patchcor...
£4.97
£4.14
|
New
Cables Direct FB2S-LCLC-100Y fibre opt...
£4.86
£4.05
|
Hot Product
Cablenet 3m OM3 50/125 LC-LC Duplex Aq...
£5.46
£4.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FB5M-LCLC-010D
|
FIB884001
|
DK-2533-01-4
|
DK-2533-03-4
|
FB2S-LCLC-100Y
|
3LCLC3
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Microconnect
|
Digitus
|
Digitus
|
Cables Direct
|
Cablenet
|
| Cable type |
N/A
|
N/A
|
I-VH
|
I-VH
|
N/A
|
LC/LC
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account