We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct USB2-012K USB cable 2 m USB 2.0 USB A Black
SKU
USB2-012K
£2.09
£1.74
In stock
USB 2.0 A, 2m, 28 AWG, Black
Category: USB Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USB2-012K |
| EAN | 5055781222702 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Black A male to A male data cable.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| AWG wire size | 28 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 2 m |
| Magnetically shielded | Yes |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Technical details | |
| Magnetically shielded | Yes |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct USB2-012K USB cable 2 m...
£2.09
£1.74
|
Bestseller
connektgear 5m USB 2 Connector Cable A...
£1.84
£1.53
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 3m, Ma...
£1.92
£1.60
|
Hot Product
Manhattan USB-A to Mini-USB Cable, 1.8...
£1.75
£1.46
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£1.81
£1.51
|
Cables Direct 5 m, USB/USB, M/M USB ca...
£3.11
£2.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB2-012K
|
26-2908
|
340458
|
333375
|
338653
|
CDL-105
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
connektgear
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB B
|
USB B
|
Mini-USB B
|
USB A
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account