We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture 55080-70847 thermal paper 75 m
SKU
55080-70847
£51.65
£43.04
In stock
Thermal Receipt Paper 80x80mm Core 12mm - 75M, 55gr. Phenol free BPA FREE 30 pcs/box
Category: Thermal Paper
| SKU | 55080-70847 |
|---|---|
| EAN | 4017115708475 |
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Capture offers a full assortment of thermal receipt rolls, in various sizes and paper types. Both bisphenol A-free rolls and rolls completely free of bisphenol.
| Features | |
|---|---|
| Paper weight | 55 g/m² |
| Length | 75 m |
| Width | 80 mm |
| Diameter | 8 cm |
| Quantity per box | 30 pc(s) |
| Technical details | |
| Length | 75 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 257 mm |
| Package weight | 9.4 kg |
| Package height | 172 mm |
| Package depth | 412 mm |
| Length | 75 m |
| Width | 80 mm |
| Diameter | 8 cm |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 30 pc(s) |
| Package width | 257 mm |
| Package weight | 9.4 kg |
| Package height | 172 mm |
| Package depth | 412 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Capture 55080-70847 thermal paper 75 m
£51.65
£43.04
|
Bestseller
Zebra Z-Perform 1000D 30 m
£71.65
£59.71
|
Capture 55080-70000 thermal paper 75 m
£48.11
£40.09
|
Popular
Capture 55057-40003 thermal paper 50 m
£66.31
£55.26
|
Capture 10000011 thermal paper 41 m
£49.32
£41.10
|
Recommended
Brother BDL-7J000058-040 Thermal paper...
£44.30
£36.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
55080-70847
|
3004596
|
55080-70000
|
55057-40003
|
10000011
|
BDL7J000058040
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
Zebra
|
CAPTURE
|
CAPTURE
|
CAPTURE
|
Brother
|



Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account