We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Capture CA-1805430 label-making tape Black on white
SKU
CA-1805430
£17.22
£14.35
In stock
1805430 Rhino compatible 24mm x 5.5m Black on White Permanent Vinyl Tape
- Compatible with:
- DYMO 4200/5200/6000, ILP, RhinoPro 5000
Category: Label-Making Tapes
| SKU | CA-1805430 |
|---|---|
| EAN | 5715063011065 |
| Manufacturer | CAPTURE |
| Availability | Y |
Long-lasting label printer tape. Wear and tear-resistant. High Quality Laminated Tape (12mm X 3.0 m). Capture offers a full assortment of label tapes in various sizes and paper types. For special requests please contact your local sales office.
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Direct thermal |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Heat shrink | No |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Print technology | Direct thermal |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Vinyl |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Tape width | 2.4 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 130 mm |
| Package width | 75 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 60 g |
| Labels per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Weight | 50 g |
| Tape length | 5.5 m |
| Package width | 75 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package depth | 130 mm |
You may also be interested in
| Product |
Capture CA-1805430 label-making tape B...
£17.22
£14.35
|
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£25.18
£20.98
|
Bestseller
Dymo 45018/S0720580 DirectLabel-etiket...
£18.65
£15.54
|
Recommended
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
£20.24
£16.87
|
Hot Product
Dymo 45010/S0720500 DirectLabel-etiket...
£18.65
£15.54
|
Popular
Dymo 45020/S0720600 DirectLabel-etiket...
£16.18
£13.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CA-1805430
|
S0720930
|
S0720580
|
S0718040
|
S0720500
|
S0720600
|
| Manufacturer |
CAPTURE
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on transparent
|
White on transparent
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account