We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etikettes black on white 24mm x 7m for Dymo D1 6-24mm/400 Duo
- Authentic DYMO D1 labels are perfect for a wide range of home and office labelling jobs
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Compatible with LabelManager LM500TS & MobileLabeler label makers; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Compatible Printers: Dymo Labelmanager Executive 640 CB, Dymo Labelmanager 300, Dymo Mobile Labeler, Dymo Labelmanager PC, Dymo Labelmanager 500 TS, Dymo Labelmanager 400, Dymo Labelmanager PC-2, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo Labelmanager 450, Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelmanager Executive 640 CB Set, Dymo Labelmanager Executive 640 Series
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Technical details | |
| Tape length | 7 m |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 7 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£25.18
£20.98
|
Dymo 53718/S0720980 DirectLabel-etiket...
£25.74
£21.45
|
Hot Product
Dymo 18445/S0718620 Ribbon Vinyl black...
£23.51
£19.59
|
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes...
£33.12
£27.60
|
Bestseller
Dymo 45803/S0720830 DirectLabel-etiket...
£17.68
£14.73
|
Recommended
DYMO Rhino Industrial Flexible Nylon L...
£35.81
£29.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0720930
|
S0720980
|
18445
|
18056
|
S0720830
|
18488
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on white
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account