We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Dymo 53718/S0720980 DirectLabel-etikettes black on yellow 24mm x 7m for Dymo D1 6-24mm/400 Duo
- Authentic DYMO D1 labels are perfect for a wide range of home and office labelling jobs
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Compatible with LabelManager LM500TS & MobileLabeler label makers; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Compatible Printers: Dymo Labelmanager 300, Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Labelmanager Executive 640 CB, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelmanager 500 TS, Dymo Labelmanager PC, Dymo Labelmanager 400, Dymo Labelmanager Executive 640 Series, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo Labelmanager 450, Dymo Mobile Labeler, Dymo Labelmanager Executive 640 CB Set, Dymo Labelmanager PC-2
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on yellow |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Technical details | |
| Tape length | 7 m |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 7 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Dymo 53718/S0720980 DirectLabel-etiket...
£26.24
£21.87
|
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£29.12
£24.27
|
Popular
Dymo 16960/S0718070 DirectLabel-etiket...
£23.52
£19.60
|
Bestseller
Dymo 18445/S0718620 Ribbon Vinyl black...
£23.68
£19.73
|
Recommended
Dymo 18056/S0718310 Heat Shrink Tubes...
£34.18
£28.48
|
Hot Product
DYMO Rhino Industrial Permanent Polyes...
£21.22
£17.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0720980
|
S0720930
|
S0718070
|
18445
|
18056
|
18483
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on yellow
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|
Black on yellow
|
Black on white
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account