We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco Meraki MA-ANT-25 network antenna Sector antenna N-type 8 dBi
SKU
MA-ANT-25
£252.08
£210.07
In stock
Dual–Band Patch Antenna, 8 / 6.5 dBi, 2 x N-type, UV Resistant Plastic
Category: Network Antennas
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
|---|---|
| SKU | MA-ANT-25 |
| EAN | 0882658801419 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
Designed for use with Cisco Meraki MR66 or MR72 APs. The patch antenna can extend the range of a Cisco Meraki MR66 or MR72 device by focusing the wireless signal in a specific direction; the best way to establish a medium distance point-to-point wireless link.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.5 / 5.15 - 5.88 GHz |
| Horizontal beam width | 70° |
| Antenna gain (5 GHz) | 6.5 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8 dBi |
| Features | |
| Antenna type | Sector antenna |
| Product colour | White |
| Antenna connector type | N-type |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.5 / 5.15 - 5.88 GHz |
| Horizontal beam width | 70° |
| Antenna gain (5 GHz) | 6.5 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8 dBi |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 512 g |
| Width | 180 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 180 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Frequency band | 2.4 - 2.5 / 5.15 - 5.88 GHz |
| Antenna type | Sector antenna |
| Horizontal beam width | 70° |
| Antenna gain (5 GHz) | 6.5 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cisco Meraki MA-ANT-25 network antenna...
£252.08
£210.07
|
Ubiquiti AF-5G34-S45 network antenna 3...
£256.50
£213.75
|
Bestseller
HPE Aruba Networking AP-ANT-38 network...
£253.08
£210.90
|
Recommended
Cambium Networks 60GHz cnWave V3000 Cl...
£265.36
£221.13
|
Hot Product
HPE Aruba Networking AP-MNT-MP10-U Cam...
£323.22
£269.35
|
New
HPE Aruba Networking AP-ANT-328 Cabled...
£302.92
£252.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MA-ANT-25
|
AF-5G34-S45
|
JW016A
|
C600500D002A
|
S0J40A
|
S1F87A
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Ubiquiti
|
HPE
|
Cambium Networks
|
HPE
|
HPE
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account