We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco QSFP-100G-CU3M= InfiniBand/fibre optic cable 3 m
SKU
QSFP-100G-CU3M=
£117.65
£98.04
In stock
3m 100GBASE QSFP active cable
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | QSFP-100G-CU3M= |
| EAN | 0882658836589 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Cisco QSFP to QSFP copper direct-attach 100GBASE-CR4 cables are suitable for very short links and offer a cost-effective way to establish a 100-Gigabit link between QSFP-100G ports of Cisco switches within racks and across adjacent racks.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
| Technical details | |
| Connector 1 | QSFP |
| Connector 2 | QSFP |
| Cable length | 3 m |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85444290 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cisco QSFP-100G-CU3M= InfiniBand/fibre...
£117.65
£98.04
|
Cisco SFP-10G-AOC3M= InfiniBand/fibre...
£152.53
£127.11
|
Hot Product
Cisco CAB-SPWR-150CM= InfiniBand/fibre...
£156.34
£130.28
|
Bestseller
Cisco StackWise-480, 1m InfiniBand/fib...
£167.78
£139.82
|
New
Ubiquiti Single-Mode LC Fiber Cable fi...
£111.72
£93.10
|
Recommended
Cisco SFP-H25G-CU5M= InfiniBand/fibre...
£138.00
£115.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QSFP-100G-CU3M=
|
SFP-10G-AOC3M=
|
CAB-SPWR-150CM=
|
STACK-T1-1M=
|
FC-SM-300
|
SFP-H25G-CU5M=
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Ubiquiti
|
Cisco
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account