We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-7188
£4.94
£4.12
In stock
2m Mini DisplayPort to DisplayPort Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Supports 4K 3840 x 2160 resolution @60Hz
- Supports multi-streaming - transporting multiple display and audio streams
- DisplayPort latches protect against the adapter being accidentally disconnected
- NOTE: Only works from a Mini DisplayPort source to a DisplayPort display
- Flexible strain relief moulded collar
Category: DisplayPort Cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| SKU | 26-7188 |
| EAN | 5035624024977 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our mini DisplayPort to DisplayPort cable allows you to connect from your mini DP source device to your DisplayPort display. Supporting high definition resolutions up to 4K @ 60Hz giving you crystal clear visuals and vibrant colours. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, laptop or projector.
| Features | |
|---|---|
| Latching connectors | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Country of origin | China |
| Contact material | Gold |
| Connector material | Gold |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Manual | No |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 2m Mini DisplayPort to Dis...
£4.94
£4.12
|
Popular
Manhattan DisplayPort 1.2 Cable, 4K@60...
£5.26
£4.38
|
StarTech.com 50cm (1ft) DisplayPort 1....
£6.05
£5.04
|
Cables Direct 99DP-003LOCK DisplayPort...
£5.42
£4.52
|
Bestseller
Cables Direct 99DP-002LOCK DisplayPort...
£4.36
£3.63
|
Recommended
connektgear 1m Mini DisplayPort to Dis...
£4.28
£3.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7188
|
306935
|
DISPL50CM
|
99DP-003LOCK
|
99DP-002LOCK
|
26-7181
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
connektgear
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 |
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|




Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account