We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m Indoor Rubber Cable Protector 19 x 9.5mm Internal Channel - Black
SKU
90-0290
£16.45
£13.71
In stock
3m Indoor Rubber Cable Protector 19 x 9.5mm Internal Channel - Black
- Dimensions outer: 76 x 16mm (W x H)
- Dimensions Internal channel: 19 x 9.5mm (W x H)
- Colour: Black
Category: Cable Accessories
| SKU | 90-0290 |
|---|---|
| EAN | 5035624024168 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our rubber cable protectors are perfect if you need to cover cables running along the floor in order to prevent accidents. These have sloping edges so that office chairs can pass over smoothly. The internal channel is also made to hold multiple cables to keep the room tidy.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Material | Rubber |
| Number of cable ducts | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19.5 mm |
| Weight | 5 kg |
| Thickness | 9.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m Indoor Rubber Cable Pro...
£16.45
£13.71
|
Microconnect CABLEEATER2 cable accesso...
£16.43
£13.69
|
Hot Product
Vivolink Cable Channel 2m white
£13.82
£11.52
|
Bestseller
Vivolink VLWL110W cable accessory Cabl...
£19.92
£16.60
|
Recommended
Cablenet RJ45 Snagless Boot 8mm Black...
£18.60
£15.50
|
Popular
Bachmann 375.107 cable accessory
£18.65
£15.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90-0290
|
CABLEEATER2
|
11 571 00
|
VLWL110W
|
22-2091
|
375.107
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Microconnect
|
VivoLink
|
VivoLink
|
Cablenet
|
BACHMANN
|
| Product type |
N/A
|
Cable management
|
N/A
|
Cable management
|
Cable boot
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account