We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Corsair iCUE LINK LX120 RGB Computer case Fan 12 cm White 3 pc(s)
SKU
CO-9051030-WW
£96.25
£80.21
In stock
iCUE LINK LX120 RGB 120mm PWM Fans Starter Kit - White
- 18 RGB LEDs per fan spread across dual light loops
- iCUE LINK System Hub included
- AirGuide technology for concentrated cooling
- Magnetic Dome bearing for minimal noise
Category: Computer Cooling Components
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | CO-9051030-WW |
| EAN | 0840006682936 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
Bring amazing airflow and lighting to your PC with CORSAIR iCUE LINK LX120 RGB Fans, featuring dual light loops and simplified iCUE LINK connectivity.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 2400 RPM |
| Bearing type | Magnetic levitation bearing |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 69.9 cfm |
| Minimum air pressure | 0.13 mmH2O |
| Maximum air pressure | 5.22 mmH2O |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Design | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 12 |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 69.9 cfm |
| Minimum air pressure | 0.13 mmH2O |
| Maximum air pressure | 5.22 mmH2O |
| Illumination LED | Yes |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 255 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Corsair iCUE LINK LX120 RGB Computer c...
£96.25
£80.21
|
New
HP Z4 PCIe Retainer with Fans Motherbo...
£117.42
£97.85
|
Recommended
MSI MAG Coreliquid E240 WHITE Motherbo...
£89.86
£74.88
|
Popular
ASUS TUF GAMING LC II 240 ARGB Process...
£104.22
£86.85
|
be quiet! Dark Rock Elite Processor Ai...
£78.55
£65.46
|
Bestseller
ARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB -...
£86.53
£72.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CO-9051030-WW
|
56Q84AA
|
MAG CORELIQUID E240 WHITE
|
90RC00U1-M0UAY0
|
BK037
|
ACFRE00150A
|
| Manufacturer |
Corsair
|
HP
|
MSI
|
ASUS
|
be quiet!
|
ARCTIC
|
| Type |
fan
|
N/A
|
Liquid cooling kit
|
Liquid cooling kit
|
Air cooler
|
All-in-one liquid cooler
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
Processor
|
Processor
|
Processor
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account