We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Bulk - Galaxy A36 5G - Night Black
- Made from 100% GRS-certified recycled and recyclable plastic materials (1case=2x0.5l plastic bottles)
- Custom fit all-around protection
- Slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
- Compatible with wireless charging
- Made without compromising on quality, functionality, and design
| SKU | RE36BL004350 |
|---|---|
| EAN | 5711428043504 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Y |

Made from 100% Recycled Plastic
Crafted from GRS-certified recycled materials, each Greenland case prevents the equivalent weight of two plastic bottles from ending up in our oceans and landfills.

Impact Protection You Can Rely On
Engineered to shield your device from drops, Greenland provides 1.2m/4ft impact protection without adding bulk. Raised edges keep your camera and screen safe from harm.

Slim Design
Enjoy a sleek, slim profile that fits comfortably in your hand and pocket.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A36 5G |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A36 5G |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Height | 163 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
dbramante1928 Bulk - Galaxy A36 5G - N...
£5.14
£4.28
|
eSTUFF ES67100003-BULK mobile phone ca...
£5.80
£4.83
|
Bestseller
eSTUFF ES671165C-BULK mobile phone cas...
£5.80
£4.83
|
Popular
Speck Presidio Perfect Clear + MS Appl...
£6.96
£5.80
|
Recommended
eSTUFF ES67100008-BULK mobile phone ca...
£5.80
£4.83
|
eSTUFF ES67100006-BULK mobile phone ca...
£5.80
£4.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RE36BL004350
|
ES67100003-BULK
|
ES671165C-BULK
|
150119-5085
|
ES67100008-BULK
|
ES67100006-BULK
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
Speck
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Product colour |
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Material |
Plastic
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Polycarbonate (PC)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account