We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
529FG
£146.10
£121.75
In stock
4TB, 7200rpm, SAS, 3.5"
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 529FG |
| EAN | 5712505758663 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
Increase the storage capacity of your system with the 4 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7200 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£146.10
£121.75
|
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£146.10
£121.75
|
Hot Product
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£144.84
£120.70
|
Popular
Seagate Cheetah 300GB 3.5" SAS in...
£133.57
£111.31
|
Recommended
Seagate Cheetah 600GB 3.5" SAS in...
£166.36
£138.63
|
Bestseller
Western Digital Purple internal hard d...
£130.38
£108.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
529FG
|
7J9RN
|
H8DVC
|
ST3300657SS
|
ST3600057SS
|
WD10PURX
|
| Manufacturer |
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Seagate
|
Seagate
|
Western Digital
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Surveillance system
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|






Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account